Feyruz’un asıl sevgilisi, ülkesi ve coğrafyası Beyrut. Yıkımların, savaşların, acıların ve kırılmaların yaşandığı bir ülke… Özlemin ve hüznün kalben dile getirildiği savaş alegorisidir Beyrut.

‘’Selam sana yüreğimin derinliklerinden ey Beyrut! Kabul edin bu selamımı, ey denizler, evler ve eski denizlerin yeni yüzü çöller…’’

Feyruz’un en içten söylediği şarkıların başında gelen ‘’Li Beyrut’’ aslında onun ülkesini ve coğrafyasını ne kadar çok sevdiğini gösteriyor. Şarkının müziği de ünlü ‘’Rodrigo’nun Gitar Konçertosu’ndan’’ alınmıştır. Lübnan da yıkıntılar altında can veren binlerce kişinin son çığlığı. İç savaşın kan gölünde çırpınanların simidi Feyruz. Beyrut, çölleri mi yoksa çölü kalbinde yurt edinen bir insanın kederi midir? Bilinmez. Beyrut bazen hüzünlü, bazen ruha dokunuyor. Hangi coğrafyaya giderseniz müzik çizer yönünüzü ve o müziğin içindeki kadın sesi rengini verir toprağa. Savaşı bitiren şarkıların kadını, umudun acılı sesi Feyruz. Ruhunu en çok kattığı şarkılarından biri.

Acı, yas, hüzün aşk ve özgürlük tutkusu eksik olmaz bu coğrafyada, kaderidir çünkü Beyrut’un. Beyrut’taki Aziz Maruni kilisesi önünde 13 Nisan 1975’te Filistinli mültecileri Tel ez- Zater kampına taşıyan otobüse, Hristiyan Falanjist milisler tarafından silahlı saldırı düzenlenmiştir. Kadınların ve çocuklarında aralarında bulunduğu 27 Filistinli hayatını kaybetmiştir.  İç savaşın başlangıcı olarak kabul edilmektedir bu durum. Ülkedeki siyasi ve mezhepsel ayrışma ve silahlanmanın eklenmesiyle olaylar 15 yıllık bir iç savaşa dönüşür. Yüzlerce Lübnanlının yaralandığı iç savaş sırasında bir milyondan fazla kişi ülkesini terk etmek zorunda kalmıştır. Hristiyan ve Müslümanlar arasında yaşanan bu savaş 150 ila 230 bin insanın ölümüne neden olmuş ve Feyruzu da fazlasıyla etkilemiştir.  Ayrıca iç savaş sırasında evine füze isabet etmesine rağmen asla ülkesini terk etmez ve korkusuzca Lübnan’da yaşamayı tercih eder. Feyruz bütün Ortadoğu coğrafyasının kalbine dokunan hüzünlü bir ses olur. Sevgilisi Beyrut için bir şarkı yazar. Şehirle özdeşleşen bu şarkısı kimi zaman Beyrut’a bir mersiye, kimi zamanda ağıttır. Bir kadının bir şehre aşkını ve hüznünü anlattığı şarkıdır Li Beyrut. Gelin hep birlikte bakalım Beyrut’un hüznüne.


Li Beyrut Şarkısının Sözleri

‘’Selam sana yüreğimin derinliklerinden ey Beyrut!

Kabul edin bu selamımı, ey denizler, evler ve eski denizlerin yeni yüzü çöller…

O ki, benim halkımın hamurundan yoğrulmuştur, Ekmeğim, suyum, yaseminim…

Ateşin ve dumanın tadı nasıl oldu? Beyrut!

Seni terk eden delidir, ey Beyrut!

El üstünde tutulacak şehirsin sen ey Beyrut!

Kapısını kapattı Beyrut; Kendisini sabah akşam el üstünde tutacak ve güzel günlere taşıyacak insanlara,

Sonra bir başına kaldı sabah akşam ve gecelerde…

Benimsin sen ey Beyrut! Benimsin…

Halkımın kanayan yarası, analarımın akan gözyaşısın.

Benimsin sen ey Beyrut! Benimsin…’’


Feyruz’un Li Beyrut Şarkısı