“Mutluluk nedir?” diye sorsalar; kimi para, kimi ev, kimi araba, kimi de aşk der belki de. Mutluluğun tanımını yapmak ne zordur. Dianne Dengel’e ait “Happiniess” tablosu, var olan imkânlarla mutlu olmayı resmeden mutluluk alegorisi aslında.

Dianne Dengel’in tablosunda mutluluğun her bir zerresini görebiliriz. Manzaralardan çok insanlar dikkatini çekmiş hep. Bu yüzden “insan ressamı” da diyebiliriz kendisine.

Dianne Dengel,  ‘’Happiniess’’ adlı tablonun her köşesinde mutluluk temasını işlemiş ve her detay da ekonomik imkânların mutluluğun asıl sebebi olmadığını anlatıyor bizlere. Dianne Dengel, küçük yaşlardan bu yana resime ilgi duyan bir ressam. 1939 yılında Amerika’nın New York eyaletine bağlı Rochester’de doğmuş, şehrin Chili adındaki kenar mahallesinde babasının ahşap artıklarından yaptığı gecekondu tarzında bir evde geçirmiştir bütün hayatını. Daha 3 yaşındayken, annesi kızının bu yeteneğini keşfetmiş ve hayatı boyunca hep desteklemiştir. Çalıştığı mağazadan gömlek kartonlarını eve getirip kızının bu kartonlara resim yapmasını sağlamış. Daha küçücük bir çocukken Dianne, bu kartonlara resimler yapmaya başlamış. Ekonomik olanakları iyi olmayan bir ailede yetişmiştir. Annesi ve babası kızları Dianne’nin resim yeteneğini fark ettikten sonra kendi imkânlarınca kızlarına ucuz boyalar almakla yetinmişler ve tuval bezi pahalı olduğu için kızlarına beyaz karton getirmişler. Hatta Dianne, parmaklarıyla boyayı sürüyor, bir parça kâğıt yardımıyla da boyayı yayıyormuş. Var olan imkânlarla mutlu olmayı ta o yaşlarda öğrenen Dianne’nin bu hayatı, onun eserlerinin ilham kaynağı olacaktır. Gelin hep birlikte tablosunda anlatmak istediğine bakalım.

Dianne Dengel - Happiniess
Dianne Dengel – Happiniess

Çatısı aktığı için yatağın üzerinin yağmur sularından şemsiye ile korunduğu ve gazete kâğıdından perdesi olan bir odada ayağı koptuğu için bir tahta parçasıyla dengelenen karyolada altı çocuk, bir köpek ve bir kedinin aynı yatakta aynı yamalı yorganın altında sevgiyle ve gülümseyerek uyuduğu bir tabloda mutluluğu resmetmiş. Dianne’nin çizdiği resimlerdeki insanlar hep basit ve huzurlu görünürler. Dianne de diğer sanatçılar gibi hem sanat hayatında hem de özel hayatında inişler çıkışlar yaşamış olmasına rağmen asla pes etmemiş ve yokluk içinde azim ve hırsla çalışmalarını sürdürmüş. Ama onu diğer insanlardan ayıran belirgin özellik, hayattaki küçük nimetlere hep şükran duymasıdır.

Sevginin en büyük mutluluk kaynağı olduğunu betimleyen Dianne Dengel, bu tablosuyla bize bir takım dersler vermiştir. Bir kez daha şükretmeyi bilmeliyiz.