İki gözüm Ahmet fragmanı
 

Yönetmen: Hakan Gürtop, Gani Rüzgar Şavata
Senaryo: İlker Barış, Gani Rüzgar Şavakta
Müzik: Mustafa Arapoğlu, Özgür Tüzer, Ekin Akkaş
Yapım: 2019-20/Türkiye
Tür: Biyografik, Dram, Müzik

Filmin Konusu

İki Gözüm Ahmet, 28 Ekim 1957 yılında Malatya’da doğan ve 16 Kasım 2000’de Paris’te hayata gözlerini yuman Ahmet Kaya’nın hayat hikayesini konu ediyor. Ahmet Kaya’nın hayatının dönüm noktalarını seyirci ile buluşturan filmde, ‘Kimler Ahmet Kaya’yı hedef aldı?’, ‘Neden Ahmet Kaya?’, ‘Ahmet Kaya Paris’te neler yaşadı?’, ‘Ahmet Kaya vatan hasreti çekerken başka hangi acıları yaşadı?’ gibi pek çok sorunun cevabı yer alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda Gani Rüzgar Şavata ile Hakan Gürtop oturuyor. link…

Filme Yorumum

Ahmet Kaya gibi Türk müzik dünyasının eskimeyen ve her daim zirvesinden yer almayı başarmış, gerek yaşamı süresince gerekse de ölümü sonrası; sazı, sözü, yaşantısı ile olay olmuş bir sanatçının, filminin çekilmesi haberini büyük bir heyecan ile beklemiştim. Filmi çekecek yapım ekibini öğrendiğim de ise heyecanımı büyük oranda kaybettim. Dolayısıyla da filmi büyük bir beklenti ile izlemedim.

Film, malum çatal sahnesi üzerinden kurgulanmış. Dolayısıyla kurgu bu olay üzerinden temellendirilmiş. Bunda bir beis yok ancak film başından sonuna kadar mütemadiyen Ahmet Kaya’yı sanki tehlikeli ve illegal bir kişi gibi aklama ve  temizleme misyonu edinmesi beni çok fazla rahatsız etti. Bu konu çok iğreti ve daha detaylı konuşmak gerek.

Ahmet Kaya’yı oynayan Özgür Tüzer’in maalesef oyunculuğu yetersizdi. Başrolün hakkını verdi diyemem ancak şarkıları güzel seslendirdi. Filmde yer alan alt oyuncuların da büyük çoğunluğu yetersizdi. Yardımcı başrol ve bir kaç iyi oyunculuk vardı sadece.

Görüntüler ve kurgu çok kötüydü. Yakın çekimler yorucu ve geçişler çok keskindi. Bu da seyir halinde dikkat dağıtıyordu.

Zengin bir hikayeye karşın diyaloglar ve olayların geçiş örgüsü yetersizdi. Flashbackler ani ve yorucu kıvamdaydı.

Biyografi filmlerinde aradığım yegane şey gerçekçiliktir kuramıdır. Filmde olmak ve bütün duygulara ortak olmak isterim. Film boyunca Ahmet Kaya ile duygusal bir bağımın olmasına karşın, başrollün hiçbir mutluluğuna ve hüznüne ortak olamadım. Filmle iletişim kuramadım.

Maalesef az beklenti ile izlememe rağmen Ahmet Kaya ismine yakışır bir yapım olmadığı kanısındayım. İmkanları bilmiyorum tabi ancak böyle bir isme ve böyle bir hikayeden daha iyi bir yapım beklememiz sanırım gerçeküstü bir beklenti değil.

Daha iyi Ahmet Kaya filmleri çekilmesi temennisiyle…

Filme Puanım


 Senaryo : 5
 Oyunculuk : 5,5
 Görüntüler: 5
 Müzikler : 9
  Film Puanım: 5
 
#ikigozum #ahmet #kaya #film #kisiselbog