İstanbul başta olmak üzere bir çok büyükşehirde, Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında bilindiği gibi hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanmakta. Bu iki günlük süre zarfında hiç bir planı ya da fikri olmayanlar için evde geçireceği iki gün için muhtelif önerileri listesi hazırladım.


Mini Dizi

Love Death and Robots

Love Death and Robots
Love Death and Robots

Mini animasyon dizi olan Love Death + Robots dizisi bir Netflix yapımıdır. 1 sezon ve 18 bölümden oluşmaktadır. Bölümler ortalama 15 dakika olmakla birlikte her bölüm birbirinden bağımsızdır. Robotların ve insan ilişkilerinin yer aldığı dizi, bilim-kurgu ve komedi türündedir. Animasyon ya da Bilim-kurgu yapımları sevmeyenlerin dahi bütün bir sezonu çok kısa bir sürede hiç sıkılmadan ve büyük bir keyif alarak izleyeceğine emin olabilirsiniz.


Film

İşe Yarar Bir Şey

İşe Yarar Bir Şey
İşe Yarar Bir Şey

Senaryosunu Barış Bıçakçı ile yazan Pelin Esmer’in En güzel filmlerinden biri. Başak Köklükaya ve Öykü Karayel’in başrolleri paylaştığı çok güzel bir yapım. Şair Leyla ve Hemşire Canan’ın bir tren yolculuğunun başlangıçta tanışması ve uzun bir tren yolculuğunun sonunda başta kendilerinin olmak üzere başka bir hayatın anlamı ve sorgulamasını içeren şiir gibi bir film. Her saniyesini sıkılmadan ve ‘şok’lar geçirerek izleyeceğiniz ve film bittiğinde etkisinde kalacağınız bir yapım. İçinde çokça şiir, enfes Anadolu manzaraları, hayat sorgusu ve arayışı bulacaksınız. Filmin müzikleri, görüntüleri ve oyunculuklarına hayran kalacaksınız.


Tiyatro

Evde İnternet üzerinden izleyebileceğiniz birden fazla tiyatro oyunu… Bursa Nilüfer Kent Tiyatrosu “EvdeKalTiyatrosuzKalma” etiketiyle kendi internet sitesi üzerinden çocuklara ve yetişkinlere özel birden fazla tiyatro oyununu izlemeye açtı.

Aralarında, W. Shakespeare’ın Romeo & Juliet, Goldoni’nin İki Efendinin Uşağı, Orhan Kemal’in Tersine Dünya gibi oyunlarının da sahnelendiği oyunları evden bilgisayar ya da telefonunuzdan rahatlıkla izleyebilirsiniz.

Tiyatrolara ulaşmak için: niluferkentiyatosu.com


Sanal Müze

Louvre Müzesi

Fransa’da bulunan ünlü Louvre Müzesini evinizde gezebilirsiniz.

Sanal Müzeyi Gezmek için: louvre.fr/en/visites-en-ligne