Kobo Clara HD e-kitap okuyucusu Rakuten markasının Türkiye’de D&R/İdefix aracılığıyla satışa sunduğu üç cihazından biridir. Diğer iki cihaza göre en ucuz cihaz bu olduğu için tercih etmiştim. Cihazın Türkçe dil desteği ve Türkiye müşteri desteği de diğer tercih sebebimdi. Hâlihazırda Türkiye distribütörlüğü ve Türkçe dil desteği veren başka bir e-kitap okuyucu firması da yok maalesef.  Daha önce hiç bir e-kitap cihaz kullanmamıştım ve başlangıç cihazı olarak kabul ettim bu cihazı. Şu anki fiyatı çok uçuk. Belki dövizin seyrinden belki de ikamesi olmamasından bilmiyorum ancak çok pahalı olduğunu söyleyeyim. Süper Cuma Kampanyasında aldığım için şu anki fiyatının çok çok altında aldığımı da belirtmek isterim.

Bu fiyatlara kesinkes başlangıç cihazı almamanızı, ikinci el ya da yurt dışından muadillerinden birini daha ucuza temin etme yoluna gitmenizi öneririm.

E-Kitap Okuyucusu nedir? Matbu kitaba göre ne avantajları/dezavantajları var? Buradan yazıma göz atabilirsin.

Rakuten KOBO Clara HD E-Reader
Rakuten KOBO Clara HD E-Reader

Ekran

6 inç boyutunda 300ppi e-ink siyah-beyaz ışıklı ve dokunmatik ekran.

Boyutu ideal. Bir avuca sığabiliyor ancak 7-8 inç bir ekran daha iyi bir kullanım deneyimi sağlayacaktır diye düşünüyorum. 6 inç yeterli değil. Biraz daha büyük olsa daha iyi olurdu.

300ppi olması diğer cihazlara göre bir avantaj. Ekran piksel görüntülemesi çok iyi.

Işık

Cihazın içerisinde led ışıklar mevcut ve ekran parlaklığını dilediğiniz şekilde ayarlayabiliyorsunuz.

“Doğal Işık” özelliği sayesinde mavi ışıktan arınabiliyorsunuz. Bu sayede hem göz sağlığı hem de kâğıt görüntü verme avantajını sağlıyor. Bu özelliği de dilediğimiz gibi isteğimize göre ayarlayabiliyoruz.

Kasa

Plastik yapıda. Arkası tırtıklı ve bu sayede elinizden kaymasını engelliyor. Çok hafif. 166 gr. Elinde ağılık hissi vermiyor. Dokunmatik hassasiyeti bir telefon kadar değil ancak kullanılabilirliği iyi.

Pil

Normal ve ışıksız kullanımda 1,5 ay şarj süresi mevcut ancak son güncelleme ile şarj çabuk biter oldu.(Düzeltilir sanırım başka güncellemelerde)

Işıklı kullanımda 1-2 hafta kullanım imkânı da ideal.

Depolama

8GB kendi kapasitesi mevcut. Harici bir hafıza kartı takılamıyor. 8GB bir e-kitap okuyucu için ideal. E-kitapların büyük bir bölümü renksiz ve resimsiz oldukları için KB ya da 1-3MB’ı geçmezler.

Okuma

E-PUB, PDF, MOBI, TXT, HTML gibi dosya formatlarını destekliyor ancak en uygun dosya formatı KEPUB. Diğer formatlarda çok stabil değil. Yazı kayması, cihazda donma gibi sıkıntılar çıkarıyor. Sayfa geçişlerinde vs. sıkıntılı çıkarıyor ama kendi dosya formatı olan KEPUB’da çok stabil çalışıyor.

Resimli PDF okunduğunda şarjı su gibi tüketiyor, yakınlaştırmalarda sıkıntı çıkarıyor. (Dergi ve resimli PDF’leri tabletten okuyun bence)

İnternet/WİFİ

İnternete bağlanabiliyor. Kobo’nun kendi sitesi üzerinden ya da POCKET üzerinden kitap indirebiliyorsunuz. Kendi tarayıcı olduğu için çok da stabil olmayan arama ve tarayıcı kalabiliyorsunuz. Cihazdan araştırma gerçekleştirebilirsiniz.

Bulut desteği yok. Cloud, Google Drive ve Yandex.disk gibi herhangi bir bulut hizmeti kullanılamıyor.


[envira-gallery id=”930″]